Przejdź do głównej zawartości

polski

Temat: Wybrane zagadnienia z filozofii greckiej.

Inspiracją dla literatury wielu epok była nie tylko literatura antyczna, ale też filozofia, która jest specyficznym tworem Greków - pozostałe elementy kultury greckiej mają swoje odpowiedniki u innych ludów Wschodu. Co umożliwiło jej narodziny? Naukowcy zwracają szczególną uwagę na wolność, jakiej pozbawieni byli mieszkańcy wschodnich despotii –Egiptu i Persji. Poza tym, zawarte w mitach greckich odpowiedzi na dręczące człowieka pytania, poszukującego wiedzy o sobie i świecie, nie były traktowane jako niepodważalne – w mitach nie widziano zapisu boskich objawień. Rodząca się w Grecji filozofia nie napotkała zatem oporu natury religijnej.

Dlaczego filozofia narodziła się w Grecji?
Filozofia narodziła się w Grecji, ponieważ  była swoboda obywatelska i wolność słowa. Mitologia  nie była najważniejsza.


Pierwsi filozofowie greccy zajęli się poszukiwaniami praprzyczyny powstania świata. Kolejne pokolenia myślicieli stopniowo przenosiły swoją uwagę w stronę zagadnień związanych z życiem człowieka – w pełni próbuje określić jego istotę Sokrates. Platon i Arystoteles stworzyli już całe systemy filozoficzne. W okresie hellenistycznym ukształtowały się systemy, które najmocniej wpłynęły na rozwój filozofii i literatury kolejnych epok: stoicyzm, epikureizm i sceptycyzm.

1.   Okres archaiczny – VI/V w. p.n.e. – Heraklit
2.   Okres klasyczny – V w. p.n.e. – Sokrates, Platon, Arystoteles
3.   Okres hellenistyczny – IV/III w. p.n.e. - epikureizm, stoicyzm

Czym jest życie według Heraklita?
Jest jak rzeka bo życie przemija, zmienia się a jednocześnie jest stałe.
wszystko płynie - pantha rei
nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki

Jakie życie można nazwać wartościowym,
a. według Sokratesa?
Wiara w absolutne znaczenie dobra i cnoty. Sokrates głosił, że cnota (gr. ρέτη - arete, starożytne pojęcie oznaczające tężyznę życiową, szlachetność, dzielność) jest dobrem bezwzględnym. Jest też dobrem najwyższym, o które człowiek winien zabiegać, nie licząc się z niebezpieczeństwami i śmiercią. Sokrates uznał, że człowiek staje się dobry wtedy ,gdy przez całe życie kształci SIĘ, zdobywa wiedzę, mądrość.
Punktem wyjścia swojej filozofii uczynił  sentencję: „Wiem, że nic nie wiem .”

b. według Platona?

Człowiek powinien pielęgnować cnoty: ROZUM, ODWAGA, OPANOWANIE, SPRAWIEDLIWOŚĆ  

c. według Arystotelesa?

Należy znaleźć złoty środek-zachować umiar we wszystkim co się robi. Osiągnąć stan równowagi.

Według filozofa   na leży żyć mądrze ,postępować z godnie z dekalogem.

Jak żyć, by być szczęśliwym

a.               według stoików?
stoicy uważali, że człowiek powinien    żyć zgodnie z własnym rozumem. Według nich należy w każdej sytuacji być opanowanym, bo człowiek jak przywiąże się do szczęścia, to potem jak przyjdzie kataklizm to traci sens życia.

b. według epikurejczyków?

Epikurejczyk mówił, że człowiek powinien cieszyć się każdym dniem, przeżywać go świadomie.
Chwytaj dzień   - carpe diem

Podobają mi się słowa  Arystotelesa: „Co dobre to piękne.”, wybrałem te słowa ponieważ  są miłe dla ucha. Te słowa uczą, że człowiek który dobrze postępuje jest piękny wewnętrznie.   Według filozofa   na leży żyć mądrze ,postępować z godnie z dekalogiem.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

polski

Lekcja 9. Epos antyczny – fragmenty Iliady i Odysei . Poematy Iliada i Odyseja zostały spisane w IX bądź VIII w.p.n.e. Ta niedokładna data to punkt graniczny w dziejach kultury europejskiej – symboliczny dzień „narodzin” literatury – początek rozwoju rodzajów i gatunków literackich. Przekazane przez Homera historie prawdopodobnie istniały już wcześniej w formie ustnej. Pieśni o bogach i bohaterach spod Troi wykonywali wędrowni śpiewacy – aojdowie. Ostatni z nich – Homer – to zarazem pierwszy znany z imienia twórca, któremu przypisuje się autorstwo obu eposów. Ten pogląd podziela jednak tylko część badaczy, do dziś wśród naukowców widoczne są różne stanowiska dotyczące tej kwestii. Brakuje dokumentów przedstawiających życie Homera, a nawet takich, które dowodziłby jego realnemu istnieniu. W starożytnej Grecji istniały jedynie legendy dotyczące artysty. Według nich Homer był ślepcem, któremu bogowie odebrali wzrok, w zamian za dar tworzenia poezji. Niepewne było jego pochodzenie. Na

polski

Temat :co może mały człowiek? Kohelet o ludzkim życiu. Kohelet – mędrzec – rozmyśla o ludzkim życiu i o prawie, któremu wszystko podlega – o PRZEMIJANIU. Dostrzega, że wszystko jest w ruchu, że wszystko w naturze się zmienia, choć z perspektywy człowieka wydaje się  niezmienne (słońce zachodzi, ale też wschodzi, rzeki płyną do morza, a ono się nie napełnia). Na tle z pozoru trwającego wiecznie świata, życie ludzkie wydaje się MARNOŚCIĄ: - jest zbyt krótkie, - nie zawsze jest skuteczny trud podejmowany   przez człowieka, - człowiek nie jest w stanie wszystkiego zrozumieć, - człowiek nie potrafi wszystkiego dostrzec - człowiek nie jest oryginalny, powiela różne schematy, - nic po człowieku nie pozostanie - poszukiwanie prawdy przysparza   nam duchowych problemów.   Z Księgi Koheleta pochodzi motyw vanitas = motyw wanitatywny, skupiony wokół rozważań na temat znikomości ludzkiego życia. Z Księgi Koheleta wywodzi się jedna z najsłynniejszych sentencji biblijnych: Marność nad mar

polski

Temat: O wieloznaczności Prometeusza. Mity greckie z biegiem czasu uległy desakralizacji – straciły swój specjalny, „boski” charakter, co wiąże się z odejściem Europejczyków od religii politeistycznych. Do dziś nie przestały być jednak jednym ze źródeł inspiracji dla twórców różnych dziedzin sztuki. Literatura europejska wciąż chętnie odwołuje się do motywów mitologicznych. Ich obecność w utworach często służy ocenie współczesnego świata i jest jednocześnie wyrazem tęsknoty za antycznymi wartościami. Proszę przeczytać mit Prometeusz Jana Parandowskiego. Prometeusz Inne podania głosiły, że człowiek jest tworem jednego z tytanów - Prometeusza, który ulepił go z gliny pomieszanej ze łzami. Duszę zaś dał mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu słońca. Niedaleko miasta Panopeus pokazywano chatę z cegieł, gdzie Prometeusz ongi dokonywał swej pracy. Dokoła leżały odłamki gliniastej ziemi, a szedł z nich zapach jakby ciała ludzkiego. Były to bowiem res