Przejdź do głównej zawartości

polski

Temat: Dramat rodzinny Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego.

Zygmunt Krasiński 111.PNG 
.

Autor: Zygmunt Krasiński

Ur.
19 lutego 1812 r. w Paryżu
Zm.
23 lutego 1859 r. w Paryżu
Najważniejsze dzieła
Nie-Boska komedia; Irydion; Psalmy przyszłości; O Stanowisku Polski oraz bloki korespondencji (m.in. do Delfiny Potockiej, Henryka Reeve, Augusta Cieszkowskiego, Bronisława Trentowskiego)
Dramatopisarz, poeta
Fabuła I  części Nie-Boskiej komedii
Henryk jest przedstawicielem arystokratycznego rodu, z zamiłowania jest poetą. Ma żonę Marię,  którą  na początku kocha  lecz z czasem zaczyna wątpić w miłość. Postanawia odejść od niej, zaczyna szukać kobiety.  Znajduje ją, wyjeżdżają w  podróż po dziwnym świecie, okazuje  się, że to zjawa, która  oszukała go. Postanawia wrócić do żony. W międzyczasie  na świat przychodzi cudowne dziecko Orcio, a żona trafia do zakładu dla psychicznie chorych, tam doznaje tajemniczych wizji końca świata. Okazuje się, że Orcio traci wzrok.  Maria  błogosławi Orcia na poetę, by go Henryk nie opuścił, po paru dniach umiera. Orcio jest już dużym chłopcem nie bawi się z innymi dziećmi tylko uczy się, zaniepokojony ojciec wzywa na wizytę domową Profesora lekarza. W 10 rocznicę odejścia Marii Orcio kłóci się z ojcem, o to w jaki sposób modlić się za mamę.  Orcio ma niezwykły dar widzi duszą, jest też lunatykiem.
Hrabia Henryk  przedstawiony zostaje jako poeta, który przedstawia ludzi w świecie w którym panuje ład, harmonia, A w jego życiu panuje zamęt. Goniąc za ideałami, nie potrafi być szczęśliwy w codziennym życiu.
Scena w ogrodzie- Henryk jest na zewnątrz w nocy, marzy o wolności.
Henryk
Maria
 Dziewica
Jest człowiekiem,  który nie docenia tego co robi dla niego Maria. Henryk uważa, że jego małżeństwo to udręka. Szuka wolności. Marzy mu się kobieta, która go rozumnie i  będzie dla niego natchnieniem. Chce się całkowicie poświęcić swojej pasji a obowiązkami małżeńskimi i ojcowskimi gardzi.      
Jest kochającą żoną, która troszczy się o męża, chciałaby by Henryk obdarzył ją takim samym uczuciem.  Nie jest świadoma tego, że Mąż czuje się nieszczęśliwy z nią,  jest dla niego ciężarem. 
To postać fantastyczna,  żyje w wyobraźni Henryka. Jest symbolem wolności –życia  bez zobowiązań. Pod wpływem wyobraźni opuszcza żonę i dziecko.
              Jakie są skutki decyzji Henryka dla:
A.    jego samego  postanawia opuścić  dom, wyrusza w dziwną podróż, ze zjawą, zawędrowali nad przepaść, gdzie Henryk uświadomił sobie co zrobił. Postanawia  wrócić do żony i syna, po powrocie dowiaduje się, że Maria jest w szpitalu psychiatrycznym, odwiedza ją codziennie. Po jej śmierci długo nie może się otrząsnąć. Staje na czele arystokracji kiedy wybucha rewolucja.   


Wybucha rewolucja, na czele stoi Pankracy. Pankracy planuje spotkać się z Henrykiem. Jeden z przechrzty postanawia  wprowadzić go na teren rewolucjonistów, poznaje różne odłamy rewolucjonistów, poznaje klub lokai, kamerdyner chwali się ze zabił swojego pana. Następnie poznaje rzezimieszków, dla nich liczy się tylko żądza mordowania kogo i gdzie popadnie.  Potem poznaje Bianchetti, człowieka który gardzi arystokracją, chodź są rewolucjonistami, Henryk mówi do pozostałych by go zabili.  Następnie  poznaje chłopów, głoszą hasła obalenia pańszczyzny, Rewolucjońści  głoszą hasła nawołujące do zagłady kościołów, zbudowania nowej wiary. Założycielem nowej wiary jest Leonard. Wreście dochodzi do spotkania Hrabiego Henryka z Pankracym                  

 
B.    Marii -   Po decyzji Męża popada w depresję i trafia do zakładu dla psychicznie chorych. Tam doznaje wizji końca świata. Po paru tygodniach umiera .
C.    Orcia - Jest już dześęciolatkiem, nie pogodził się ze śmiercią matki, kłóci się z ojcem  w jaki sposób modlić się za mamę. Jego życie kończy się przedwczesną śmiercią.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

polski

Lekcja 9. Epos antyczny – fragmenty Iliady i Odysei . Poematy Iliada i Odyseja zostały spisane w IX bądź VIII w.p.n.e. Ta niedokładna data to punkt graniczny w dziejach kultury europejskiej – symboliczny dzień „narodzin” literatury – początek rozwoju rodzajów i gatunków literackich. Przekazane przez Homera historie prawdopodobnie istniały już wcześniej w formie ustnej. Pieśni o bogach i bohaterach spod Troi wykonywali wędrowni śpiewacy – aojdowie. Ostatni z nich – Homer – to zarazem pierwszy znany z imienia twórca, któremu przypisuje się autorstwo obu eposów. Ten pogląd podziela jednak tylko część badaczy, do dziś wśród naukowców widoczne są różne stanowiska dotyczące tej kwestii. Brakuje dokumentów przedstawiających życie Homera, a nawet takich, które dowodziłby jego realnemu istnieniu. W starożytnej Grecji istniały jedynie legendy dotyczące artysty. Według nich Homer był ślepcem, któremu bogowie odebrali wzrok, w zamian za dar tworzenia poezji. Niepewne było jego pochodzenie. Na

polski

Temat :co może mały człowiek? Kohelet o ludzkim życiu. Kohelet – mędrzec – rozmyśla o ludzkim życiu i o prawie, któremu wszystko podlega – o PRZEMIJANIU. Dostrzega, że wszystko jest w ruchu, że wszystko w naturze się zmienia, choć z perspektywy człowieka wydaje się  niezmienne (słońce zachodzi, ale też wschodzi, rzeki płyną do morza, a ono się nie napełnia). Na tle z pozoru trwającego wiecznie świata, życie ludzkie wydaje się MARNOŚCIĄ: - jest zbyt krótkie, - nie zawsze jest skuteczny trud podejmowany   przez człowieka, - człowiek nie jest w stanie wszystkiego zrozumieć, - człowiek nie potrafi wszystkiego dostrzec - człowiek nie jest oryginalny, powiela różne schematy, - nic po człowieku nie pozostanie - poszukiwanie prawdy przysparza   nam duchowych problemów.   Z Księgi Koheleta pochodzi motyw vanitas = motyw wanitatywny, skupiony wokół rozważań na temat znikomości ludzkiego życia. Z Księgi Koheleta wywodzi się jedna z najsłynniejszych sentencji biblijnych: Marność nad mar

polski

Temat: O wieloznaczności Prometeusza. Mity greckie z biegiem czasu uległy desakralizacji – straciły swój specjalny, „boski” charakter, co wiąże się z odejściem Europejczyków od religii politeistycznych. Do dziś nie przestały być jednak jednym ze źródeł inspiracji dla twórców różnych dziedzin sztuki. Literatura europejska wciąż chętnie odwołuje się do motywów mitologicznych. Ich obecność w utworach często służy ocenie współczesnego świata i jest jednocześnie wyrazem tęsknoty za antycznymi wartościami. Proszę przeczytać mit Prometeusz Jana Parandowskiego. Prometeusz Inne podania głosiły, że człowiek jest tworem jednego z tytanów - Prometeusza, który ulepił go z gliny pomieszanej ze łzami. Duszę zaś dał mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu słońca. Niedaleko miasta Panopeus pokazywano chatę z cegieł, gdzie Prometeusz ongi dokonywał swej pracy. Dokoła leżały odłamki gliniastej ziemi, a szedł z nich zapach jakby ciała ludzkiego. Były to bowiem res