Przejdź do głównej zawartości

weekend

Już za kilka godzin - o 19.30 - w kościele św. Maksymiliana Kolbego koncert "Pokój Tobie, Polsko", rozpoczynający II edycję festiwalu MUSICA VERA.
"Missa pro Patria (Msza za Ojczyznę)" na sopran, mezzosopran, chór mieszany, perkusję i orkiestrę instrumentów dętych
napisana została w 1997 r. przez Pawła Łukaszewskiego na zamówienie Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Dedykowana została bpowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi z okazji 80. rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Jej prapremiera miała miejsce 30 kwietnia 1998 w katedrze łomżyńskiej z udziałem ks. biskupa Stanisława Stefanka i spotkała się z niezwykle gorącym odbiorem słuchaczy.
Tekst Introit to słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja”, wypowiedziane podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r.
Offertorium skomponowane zostało do tekstu modlitwy za Ojczyznę autora nieznanego.
Communio, to znana modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi:„Boże, Rządco i Panie narodów”.
Końcowy śpiew Cantus finalis to początkowy werset modlitwy o pokój „Da pacem Domine”.i 
Dziękczynna z prośbą o błogosławieństwo Boże, zdrowie dla Jubilatki Filomeny Kiliszkiewicz w 90 rocz. urodzin oraz opiekę dla całej rodziny i Głównym tematem Studia Polska 16 września będą relacje polsko-rosyjskie w kontekście rozpoczynających się w czwartek manewrów „Zapad 2017”, oraz rocznicy 17 września 1939 roku. 
Jakie są cele polityki Rosji wobec Polski?
Jaki wpływ może mieć Polska na destabilizujące działania Rosji?
Inne tematy programu: wnioski z najnowszych przesłuchań przed komisją ws. Amber Gold oraz rezultaty konsultacji przedstawicieli partii politycznych z prezydentem Andrzejem Dudą, dotyczących ustaw reformujących KRS i SN.
Zapraszamy do Studia Polska, godz. 21.50, sobota, 16 września. i palety do palenia i kominek 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

polski

Lekcja 9. Epos antyczny – fragmenty Iliady i Odysei . Poematy Iliada i Odyseja zostały spisane w IX bądź VIII w.p.n.e. Ta niedokładna data to punkt graniczny w dziejach kultury europejskiej – symboliczny dzień „narodzin” literatury – początek rozwoju rodzajów i gatunków literackich. Przekazane przez Homera historie prawdopodobnie istniały już wcześniej w formie ustnej. Pieśni o bogach i bohaterach spod Troi wykonywali wędrowni śpiewacy – aojdowie. Ostatni z nich – Homer – to zarazem pierwszy znany z imienia twórca, któremu przypisuje się autorstwo obu eposów. Ten pogląd podziela jednak tylko część badaczy, do dziś wśród naukowców widoczne są różne stanowiska dotyczące tej kwestii. Brakuje dokumentów przedstawiających życie Homera, a nawet takich, które dowodziłby jego realnemu istnieniu. W starożytnej Grecji istniały jedynie legendy dotyczące artysty. Według nich Homer był ślepcem, któremu bogowie odebrali wzrok, w zamian za dar tworzenia poezji. Niepewne było jego pochodzenie. Na

polski

Temat :co może mały człowiek? Kohelet o ludzkim życiu. Kohelet – mędrzec – rozmyśla o ludzkim życiu i o prawie, któremu wszystko podlega – o PRZEMIJANIU. Dostrzega, że wszystko jest w ruchu, że wszystko w naturze się zmienia, choć z perspektywy człowieka wydaje się  niezmienne (słońce zachodzi, ale też wschodzi, rzeki płyną do morza, a ono się nie napełnia). Na tle z pozoru trwającego wiecznie świata, życie ludzkie wydaje się MARNOŚCIĄ: - jest zbyt krótkie, - nie zawsze jest skuteczny trud podejmowany   przez człowieka, - człowiek nie jest w stanie wszystkiego zrozumieć, - człowiek nie potrafi wszystkiego dostrzec - człowiek nie jest oryginalny, powiela różne schematy, - nic po człowieku nie pozostanie - poszukiwanie prawdy przysparza   nam duchowych problemów.   Z Księgi Koheleta pochodzi motyw vanitas = motyw wanitatywny, skupiony wokół rozważań na temat znikomości ludzkiego życia. Z Księgi Koheleta wywodzi się jedna z najsłynniejszych sentencji biblijnych: Marność nad mar

polski

Temat: O wieloznaczności Prometeusza. Mity greckie z biegiem czasu uległy desakralizacji – straciły swój specjalny, „boski” charakter, co wiąże się z odejściem Europejczyków od religii politeistycznych. Do dziś nie przestały być jednak jednym ze źródeł inspiracji dla twórców różnych dziedzin sztuki. Literatura europejska wciąż chętnie odwołuje się do motywów mitologicznych. Ich obecność w utworach często służy ocenie współczesnego świata i jest jednocześnie wyrazem tęsknoty za antycznymi wartościami. Proszę przeczytać mit Prometeusz Jana Parandowskiego. Prometeusz Inne podania głosiły, że człowiek jest tworem jednego z tytanów - Prometeusza, który ulepił go z gliny pomieszanej ze łzami. Duszę zaś dał mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu słońca. Niedaleko miasta Panopeus pokazywano chatę z cegieł, gdzie Prometeusz ongi dokonywał swej pracy. Dokoła leżały odłamki gliniastej ziemi, a szedł z nich zapach jakby ciała ludzkiego. Były to bowiem res