Przejdź do głównej zawartości

polski

Temat: Bohaterowie Granicy Zofii Nałkowskiej.
Zofia Nałkowska – polska pisarka, publicystka i dramatopisarka, posłanka do Krajowej Rady Narodowej oraz na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji. Ukończyła pensję w Warszawie (1884,-1954)


Granica wydana po raz pierwszy w 1935 roku.







Akcja dzieje się w latach 30-tych XX w. w prowincjonalnym miasteczku . Dowiadujemy się o tym, że Zenon Ziembiewicz był prezydentem miasteczka popełnił samobójstwo w wyniku okaleczenia twarzy przez Justynę Bogutównę, Dalej fabuła cofa się do początków jego kariery i żeni się a jednocześnie ma kochankę.
Etapy kariery Zenona Ziembiewicza.
1.Dzeciństwo i młodość Zenona spędzone w majątku szlacheckim w Boleborzy zarządzanym przez Waleriana Ziembiewicza.
2.Pobieranie nauk w mieście znajomość z Elżbietą Biecką, pomoc jej w korepetycjach z matematyki.
3.Wyjazd na studia do Paryża, romans z poznaną tam Adelą.
4. Zenon przyjeżdża do rodzinnego domu na wakacje wdaje się w romans z Justyną Bogutówną córką kucharki. Brak pieniędzy na dokończenie studiów, podjęcie pracy w gazecie pisanie takich artykułów które kłócą się z jego przekonaniami .
5. Przed samym wyjazdem do Paryża spotyka się z Elżbietą z którą chce się pobrać, po skończeniu studiów.
6. Po powrocie do kraju nadal utrzymuje romans z Justyną i zostaje redaktorem naczelnym gazety Niwy.
7. Wkrótce wychodzi na jaw że Justyna jest w ciąży , o czym informuje Zenona a on dzieli się tym z Elżbietą która postanawia odejść i wyjeżdża do Warszawy.
8.Justyna przerywa ciążę a Zenon awansuje jedzie po Elżbietę do warszawy i nakłania do powrotu.
9.Ślub i podróż poślubna Zenona i Elżbiety i narodziny ich synka.
10.
Pomoc Justynie w znalezieniu pracy, przez Zenona i Elżbietę.
11. Zenon zostaje prezydentem masteczka, i próbuje wprowadzić reformy w tym budowy nowoczesnego osiedla dla robotników ale ponosi klęski. Zaciągając kredyty ktorych nie jest w stanie spłacic, na to nakłada się zamknięcia huty i doprowadzenie do demonstracji, ktore zostają krwawo stlumnione.
12. obojentność Zenona na niepokoje społeczne.
13. Zenon zostaje oblany kwasem w swoim biurze przez Justynę, potem popełnia samobójstwo, a Elżbieta zostawia synka u swojej teściowej i wyjeżdża.


Zenon w życiu osobistym i prywatnym nie jest człowiekiem uczciwym, przekracza granice moralne, uważa, że postępuje ale usprawiedliwia się przed innymi też, kiedy mówi Elżbiecie, Ze ją zdradził i żąda przebaczenia. Tłumaczy się z tego, że pisząc w gazecie sprzeczne artykuły z jego poglądami, nie mówi wszystkiego co nie jest kłamstwem.
Zadanie domowe wybrać jeden aforyzm z żółtej ramki ze strony 256 i napisać jego interpretację.
Umiera się w byle jakim miejscu życia i dzieje człowieka zawarte między urodzeniem a śmiercią ,wyglądają niekiedy jak nonsens, każdy człowiek stara się żyć zgodnie ze swoim założeniami lecz niekiedy wszystko obraca się przeciwko niemu, i człowiek upodabnia się do osoby którą nie chciał być, i postępuje wbrew swoim ideałom, śmierć zaskakuje człowieka w nieodpowiednim miejscu i czasie, gdy nie zdążył wszystkiego zaplanować i uporządkować. Śmierć obnaża jego prawdę o czynach. Taką osobą do której odnosi się aforyzm jest Zenon Ziembiewicz, jego życie miało wyglądać zupełnie inaczej, zaplanował sobie, że będzie przeciwieństwem swojego ojca, lecz poszedł zupełnie w ślady swojego ojca i stał się jego odwzorowaniem, Manipulacja, nieszczerość , a w życiu zawodowym dbanie oswoją skórę. Zenon miał świadomość, że postępuje w identyczny sposób jak ojciec, lecz nie był w stanie zakończyć romansu, jego życie kończy się samobójstwem.









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

polski

Lekcja 9. Epos antyczny – fragmenty Iliady i Odysei . Poematy Iliada i Odyseja zostały spisane w IX bądź VIII w.p.n.e. Ta niedokładna data to punkt graniczny w dziejach kultury europejskiej – symboliczny dzień „narodzin” literatury – początek rozwoju rodzajów i gatunków literackich. Przekazane przez Homera historie prawdopodobnie istniały już wcześniej w formie ustnej. Pieśni o bogach i bohaterach spod Troi wykonywali wędrowni śpiewacy – aojdowie. Ostatni z nich – Homer – to zarazem pierwszy znany z imienia twórca, któremu przypisuje się autorstwo obu eposów. Ten pogląd podziela jednak tylko część badaczy, do dziś wśród naukowców widoczne są różne stanowiska dotyczące tej kwestii. Brakuje dokumentów przedstawiających życie Homera, a nawet takich, które dowodziłby jego realnemu istnieniu. W starożytnej Grecji istniały jedynie legendy dotyczące artysty. Według nich Homer był ślepcem, któremu bogowie odebrali wzrok, w zamian za dar tworzenia poezji. Niepewne było jego pochodzenie. Na

polski

Temat :co może mały człowiek? Kohelet o ludzkim życiu. Kohelet – mędrzec – rozmyśla o ludzkim życiu i o prawie, któremu wszystko podlega – o PRZEMIJANIU. Dostrzega, że wszystko jest w ruchu, że wszystko w naturze się zmienia, choć z perspektywy człowieka wydaje się  niezmienne (słońce zachodzi, ale też wschodzi, rzeki płyną do morza, a ono się nie napełnia). Na tle z pozoru trwającego wiecznie świata, życie ludzkie wydaje się MARNOŚCIĄ: - jest zbyt krótkie, - nie zawsze jest skuteczny trud podejmowany   przez człowieka, - człowiek nie jest w stanie wszystkiego zrozumieć, - człowiek nie potrafi wszystkiego dostrzec - człowiek nie jest oryginalny, powiela różne schematy, - nic po człowieku nie pozostanie - poszukiwanie prawdy przysparza   nam duchowych problemów.   Z Księgi Koheleta pochodzi motyw vanitas = motyw wanitatywny, skupiony wokół rozważań na temat znikomości ludzkiego życia. Z Księgi Koheleta wywodzi się jedna z najsłynniejszych sentencji biblijnych: Marność nad mar

polski

Temat: O wieloznaczności Prometeusza. Mity greckie z biegiem czasu uległy desakralizacji – straciły swój specjalny, „boski” charakter, co wiąże się z odejściem Europejczyków od religii politeistycznych. Do dziś nie przestały być jednak jednym ze źródeł inspiracji dla twórców różnych dziedzin sztuki. Literatura europejska wciąż chętnie odwołuje się do motywów mitologicznych. Ich obecność w utworach często służy ocenie współczesnego świata i jest jednocześnie wyrazem tęsknoty za antycznymi wartościami. Proszę przeczytać mit Prometeusz Jana Parandowskiego. Prometeusz Inne podania głosiły, że człowiek jest tworem jednego z tytanów - Prometeusza, który ulepił go z gliny pomieszanej ze łzami. Duszę zaś dał mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu słońca. Niedaleko miasta Panopeus pokazywano chatę z cegieł, gdzie Prometeusz ongi dokonywał swej pracy. Dokoła leżały odłamki gliniastej ziemi, a szedł z nich zapach jakby ciała ludzkiego. Były to bowiem res